حقوق دستیار دندانپزشک در آلمان

دستیار دندانپزشک

دستیار دندانپزشک در انجام فعالیت های مختلف به دندانپزشک کمک می کند تا کیفیت و سرعت عمل بالاتر رود.

دستیار دندانپزشک اگر ویژگی هایی را دارا باشد در کنار تجربه و دانش کافی، در فرایند انجام وظیفه به او کمک می کند و این ویژگی ها او را به یک تکنسین ماهر و چیره دست تبدیل می کند. ویژگی هایی مانند:

 • ظرافت و جزئی نگری
 • سرعت عمل مناسب و بالا
 • توانایی کار تیمی
 • رعایت بهداشت و نظافت (بهداشت شخصی و محیط)
 • ارتباط موثر با بیماران و مراجعین
 • مهارت مدیریت زمان
 • توانایی کار با ابزار و تجهیزات دندانپزشکی

این ویژگی ها و توجه به نکات کوچک منجر به رضایت بیماران و افزایش تعداد مراجعین می شود. در حرفه ای مانند دستیار دندانپزشک علم و دانش و تجربه لازم هستند اما کافی نیستند، باید در کنار این موارد، مهارت ها و ویژگی هایی که در قسمت بالا اشاره شد را، یک دستیار دندانپزشک داشته باشد.

وظایف مختلفی بر عهده ی دستیار دندانپزشک است، از جمله:

 • کمک به دندانپزشک در انجام فعالیت هایی مانند ایمپلنت و جرم گیری و …
 • آماده سازی اتاق درمان، لوازم و ابزار مورد نیاز دندانپزشک در حین انجام کار
 • آماده سازی بیمار جهت شروع کار درمان
 • نظافت و رعایت بهداشت اتاق درمان
 • ضدعفونی کردن تجهیزات مورد نیاز در فرایند درمان دندان
 • ارائه ی توصیه ها و راهنمایی های مورد نیاز به بیماران
 • ثبت و بررسی مدارک بیماران و تعیین نوبت

به طور کلی دستیار دندانپزشک نقش موثری در فرایند درمانی دارد، چرا که موجب بهبود عملکرد و افزایش سرعت دندانپزشک می شود.

دستیار دندانپزشک به دلیل بازار کار فعال و پررونق و درآمد بالا و مناسب از مشاغل بسیار محبوب محسوب می شود.

دستیار دندانپزشک علاوه بر کار در ایران، در کشورهای دیگر مانند آلمان که با کمبود نیروی کار رو به رو هستند، می توانند فعالیت کنند.

امروز با توجه به تقاضای زیاد کشورهای مهاجر پذیر برای جذب تکنسین ها و به خصوص تکنسین یا دستیار دندانپزشک، افراد و جوانان زیادی در پی مهاجرت کاری به این کشور ها و البته آلمان هستند.

در ادامه ی این مطلب حقوق دستیار دندانپزشک در آلمان و دوره های کارآموزی ( آوسبیلدونگ) که دولت آلمان در نظر گرفته است، را بیان می کنیم.

مقاله مرتبط   تجهیزات دندانپزشکی

دستیار دندانپزشک در آلمان

در سال های اخیر با توجه به کمبود نیروی کار، پیری جمعیت و ناتوانی این جمعیت پیر برای انجام کار، کشورها به اقدامات مهمی روی آورده اند. از جمله این اقدامات در نظر گرفتن امکاناتی برای جذب مهاجران به کشور های خودشان است.

آلمان از این دسته کشورهایی است که همواره به دنبال نیروی متخصص در همه ی حوزه ها و به ویژه کادر درمان است. نیاز شدید آلمان به دندانپزشکان و دستیار دندانپزشک در سال های اخیر منجر به مهاجرت عده ی زیادی به این کشور شده است.

دستیار دندانپزشک در آلمان می تواند در مراکز مختلفی فعالیت کند. این مراکز را بیان می کنیم:

 • کلینیک های دندانپزشکی
 • مطب های دندانپزشکی
 • مراکز بهداشت عمومی
 • آزمایشگاه‌های دندانپزشکی
 • مسئول فروش و بازاریابی لوازم بهداشتی دندان

از آنجایی که دستیار دندانپزشک در آلمان، ارتباط مستقیمی با بیماران دارد باید سطح زبان آلمانی خوبی داشته باشد، به طوری که از نظر گفتاری و شنیداری (زبان آلمانی) هیچ مشکلی نداشته باشد.

آیا  با مدرک دستیار دندانپزشک می توان به آلمان مهاجرت کرد؟

بله، امکان مهاجرت به آلمان با مدرک دستیار دندانپزشک وجود دارد.

دولت آلمان از نیروهای متخصص و ماهر کادر درمان و به خصوص دندانپزشکان و تیم دندانپزشکی استقبال می کند.

شما می توانید با ثبت نام در دوره های آموزشی دستیار دندانپزشک در مرکز علمی آموزشی و پژوهشی ایرانیان ملل، مدرک تکنسین یا دستیار دندانپزشکی را دریافت کنید. در این صورت اگر تمایل به مهاجرت دارید با یک رزومه ی درخشان اقدام به مهاجرت می کنید و مدارک موسسه ی ایرانیان ملل قابلیت استعلام از وزارت بهداشت را دارند که این موضوع در درخشان تر شدن و قوی تر شدن رزومه ی کاری شما تاثیرگذار است. در واقع اولین گام مهاجرت کاری به آلمان، آموزش و دریافت مدرک معتبر از یک آموزشگاه معتبر است.

امکان مهم دیگری که مدرک دستیار دندانپزشک ایرانیان ملل آن را دارا است، قابلیت ترجمه است. چرا که شما برای مهاجرت باید تمامی مدارک خود را ترجمه کنید.

مقاله مرتبط   بازار کار دستیار دندانپزشک در ایران

برای آگاهی از شرایط و مدارک مورد نیاز مهاجرت به آلمان، اینجا کلیک کنید.

آوسبیلدونگ دستیار دندانپزشک در آلمان

آوسبیلدونگ به دوره های کارآموزی گفته می شود که در کشور آلمان برگزار می شود. در این دوره ها به یک نیروی کار ساده، تخصص ها و مهارت های مورد نیاز را آموزش می دهند و پس از آموزش، نیروی متخصص برای ارائه ی خدمات آماده است.

مهم ترین ویژگی این دوره ها که توجه افراد زیادی را به سمت خود جلب کرده، رایگان بودن دوره ی کاراموزی و بعضی موارد پرداخت حقوق به کارآموز است. مدت زمان دوره ی آوسبیلدونگ حدودا سه سال است در طول این دوره دانشجویان و کارآموزان به صورت عملی در کلینیک ها کار می کنند و آموزش می بینند تا مهارت‌های لازم برای انجام عملیات‌های درمانی دندانپزشکی را کسب کنند. کارآموزی در این سه سال سرفصل های متفاوتی دارد که در نهایت مجموع همه ی این سرفصل ها، یک آموزش جامع و کامل را تشکیل می دهند. دستیاران دندانپزشک در آوسبیلدونگ به طور معمول در مطب‌های خصوصی مشغول فعالیت می شوند.

حقوق دستیار دندانپزشک در آلمان

حقوق دستیار دندانپزشک در آلمان بر اساس مدت سابقه ی کار و تجربیات فرد و میزان تحصیلات متفاوت است.

در دوره ی کارآموزی حقوقی بین 1000 تا 1500 یورو در هر ماه و بعد از اتمام دوره ی کار آموزی و فعالیت شما به عنوان یک دستیار دندانپزشک 3000 تا 3500 یورو در هر ماه است.

علاوه بر حقوقی که یک دستیار دندانپزشک در آلمان دریافت می کند، حق بیمه و بازنشستگی نیز به او تعلق می گیرد.

میزان رشد بازار کار دندانپزشکان در آلمان و دیگر کشور ها افزایش زیادی پیدا کرده است و همچنان در حال افزایش است و این افزایش نسبت مستقیمی با میزان درآمد و مزایای دستیار دندانپزشک در آلمان دارد.

امیدواریم که این مقاله در مرکز ایرانیان ملل مورد توجه شما عزیزان قرار گرفته باشد. برای اطلاع از بازار کار و بررسی میزان حقوق تکنسین ها در ایران و سایر کشور ها به سایت مرکز ایرانیان ملل مراجعه فرمایید.

به این post امتیاز دهید
نوشته قبلی

حقوق تکنسین داروخانه در دبی

نوشته بعدی

تکنسین داروخانه در قطر

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات
سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

ایجاد حساب کاربری
مشاوره رایگان همه دوره ها