استخدام دستیار دندانپزشک در ایران چه شرایطی دارد؟

استخدام دستیار دندانپزشک در ایران چه شرایطی دارد؟

استخدام دستیار دندانپزشک

دندانپزشکی در ایران یکی شغل های محبوب و پرطرفداری است که علاوه بر شخص دندان پزشک افراد دیگری در کنار او خدمت رسانی می کنند. دستیار دندانپزشک از این دسته افراد است که حضور ضروری و مؤثری کنار دنداپزشک دارد.

دستیار دندانپزشک یا تکنسین دندانپزشکی با هدف تامین سلامت جامعه و ارتقای سطح بهداشت به فعالیت می پردازد، و بیمار را برای انجام مراحل دندانپزشکی حاضر می کند و حین انجام کار دندانپزشک، موظف است کنار دنداپزشک باشد.

این شغل که تا حدودی تخصصی است، امروزه جایگاه ویژه ی خود را توانسته به دست آورد و از مهم ترین دوره های آموزشی مرکز ایرانیان ملل است.

نقش دستیار دندانپزشک بسیار مهم و با ارزش است به طوری که دندانپزشک بدون دستیار، مسؤولیت سختی در پیش دارد چرا که باید مدت زمان زیادی صرف انجام کارهایی همچون، آماده کردن بیمار، ضد عفونی کردن وسایل و… کند.

دستیار دندانپزشک، وظیفه ی سرعت بخشیدن به امور درمانی و افزایش کیفیت خدمات دنداپزشکی را دارد، به همین دلیل دستیار دندانپزشک از مهم ترین افراد در کادر دندانپزشکی است.

به طور کلی وظایف دستیاران دندانپزشک به 3 مرحله تقسیم می شود: پیش از درمان، حین درمان و پس از درمان.

مرحله ی پیش از درمان: دستیاران دندانپزشکی، معاینه بررسی های اولیه را روی بیماران انجام می دهند و تجهیزات، ابزار و موادی که پزشک نیاز دارد را فراهم می کنند.

مرحله ی حین درمان: با پزشک همراهی می کنند و نیمی از مسؤولیت ها بر عهده ی آن ها است.

مرحله ی پس از درمان: آن ها داروها و توصیه های مورد نیاز را برای بیمار شرح می دهند و در صورت نیاز، نوبت بعدی را برایشان ثبت می کنند.

برای این که به یک دستیار دندانپزشک توانمند تبدیل شوید، شما نیاز دارید که یک دوره ی کارآموزی و آموزشی بگذرانید. در این دوره به شما مهارت هایی می آموزند که به راحتی می توانید در مطب ها، کلینیک ها و بیمارستان ها مشغول به فعالیت شوید و حتی زمینه ی مهاجرت در این حرفه، ممکن است برای شما فراهم شود.

برای آگاهی از دوره های آموزشی مرکز ایرانیان ملل با ما همراه باشید.

امکان فعالیت کردن در این حرفه تنها برای افرادی که تحصیلات دانشگاهی دارند، نیست و همه ی افراد بدون هیچ محدودیتی فقط با داشتن حداقل مدرک تحصیلی دیپلم می توانند در دوره های دستیار دندانپزشکی مرکز ایرانیان ملل شرکت کنند.

ارائه ی یک مدرک معتبر که نشان دهنده ی حضور شما در دوره ی دستیاری دندانپزشکی است، به روند استخدام شما کمک می کند، چرا که پزشکان معمولا به دنبال جذب افرادی هستند یک دوره ی آموزشی را گذرانده باشند و مدرک شما گویای تخصص و مهارت شماست و هرچه اعتبار مؤسسه ایی که شما از آنجا مدرک گرفته اید بیشتر باشد، فرصت های استخدامی بیشتری پیش روی شما قرار می گیرد.

مؤسسه ی آموزشی علمی و پژوهشی ایرانیان ملل با اعطای مدرک معتبر از سوی وزارت بهداشت و سازمان فنی و حرفه ای به شما کمک می کند که در این حرفه بدرخشید.

مقاله مرتبط   دندانپزشکی تخصصی چیست

دستیار دندانپزشک به دلایل مختلفی از محبوب ترین مشاغل در ایران به حساب می رود و امروزه مورد توجه تعداد زیادی از کارجویان خانم و آقا قرار گرفته است، مهم ترین این دلایل را در ادامه ذکر می کنیم.

 • درآمد نسبتا بالا و خوب
 • ورود سریع به بازار کار و رونق آن
 • اعتبار و جایگاه اجتماعی مناسب

وظایف و ویژگی های دستیار دندانپزشک

در تمام مدتی که دکتر دندانپزشک در حال انجام خدمات بهداشتی دندان است، دستیار دندانپزشک نیز کنار اوست. دستیار دندانپزشک همانطور که از نامش مشخص است و اشاره کردیم، وظایف و مسؤولیت های مهمی دارد، از جمله ی این وظایف:

 • کمک به دندانپزشک در معاینه و درمان بیمار
 • آماده کردن بیمار برای شروع درمان
 • مخلوط کردن مواد مورد نیاز دندانپزشک
 • جرم گیری دندان
 • استفاده از فلوراید
 • انجام بی حسی موضعی

سرفصل های دوره ی مرکز ایرانیان ملل به طور جامع و کامل تمامی وظایف را پوشش می دهد. برای اطلاعات بیشتر به سایت ما مراجعه کنید.

علاوه بر وظایفی که دستیار دندانپزشک در روند درمان دارد، در مطب هم باید به اموری مانند: ثبت نوبت بیماران، تهیه ی پرونده های بیماران و تعیین هزینه ها برای مراجعین رسیدگی کند.

یک دستیار دندانپزشک باید ویژگی هایی داشته باشد که او را در این حرفه توانمند سازد، برخی از این ویژگی های اخلاقی و رفتاری به دلیل ارتباط مستقیم با بیمار، باعث افزایش میزان رضایت و گاهی افزایش تعداد مراجعین می شود. اگر یک دستیار دندانپزشک صبور و با حوصله باشد و با اخلاق حرفه ای و مناسب با بیماران برخورد کند، علاوه بر رضایت و خشنودی، به کاهش استرس و اضطراب آن ها منجر می شود. برخی از ویژگی های دیگر همچون جزئی نگری و ظرافت، سطح بالای دانش و مهارت عملی، در عملکرد دستیار دندانپزشک بسیار مؤثر است و به بهبودی آن کمک می کند.

بازار کار و آینده ی شغلی دستیار دندانپزشک در ایران

با نیاز روز افزون به خدمات دندانپزشکی و توجه بیش از پیش افراد به وضعیت سلامت و بهداشت دهان و دندان، تقاضا برای استخدام دستیار دندانپزشک هم افزایش یافته است. با توجه به رشد صنعت دندانپزشکی فرصت شغلی برای دستیاران دندانپزشکی بیشتر از قبل فراهم شده است و همچنین با توجه به گستردگی خدمات در حوزه ی دندانپزشکی، دستیاران دندانپزشکی می توانند تخصص های گوناگون انتخاب کنند و  از این نظر محدودیتی برای آن ها وجود ندارد. هرچه میزان مراجعه به دندانپزشکان بیشتر شود، نیاز دندانپزشکان به دستیار هم افزایش می یابد چرا که دندانپزشک برای سرعت بخشیدن به کار خود به دستیاری ماهر نیازمند است و در واقع دستیاران دندانپزشکی، بخش جدایی ناپذیر مطب های دندانپزشکی هستند.

آینده ی شغلی این حرفه به اندازه ای روشن و امیدوار کننده است که تقریبا همه ی افرادی که در دوره های مرکز آموزشی ایرانیان ملل شرکت می کنند، موفق به استخدام می شوند. طبق تحقیقات انجام شده، پیش بینی می شود تا چند سال آینده تعداد زیادی از دانشجویان رشته ی دندان پزشکی فارغ التحصیل می شوند، فارغ التحصیلی این دسته از دانشجویان به استخدام تعداد فراوانی دستیار دندانپزشکی منجر می شود، و این روند آینده ی روشنی را در این حرفه به وجود می آورد.

مقاله مرتبط   انواع گروه های دارویی کدامند؟

یک دستیار دندانپزشک علاوه بر کار به عنوان تکنسین بهداشت دهان و دندان، می تواند مهارت خود را در قالب دوره های آموزشی به دیگران آموزش دهد و یا می تواند در قسمت بازاریابی و نمایندگی فروش محصولات دندان پزشکی فعالیت کند.

در سایت هایی مانند جاب ویژن، جابینجا و…. می توانید آگهی های استخدام روز در تهران و شهرستان را به طور دقیق مشاهده و بررسی کنید. و همچنین با ارسال رزومه ی شخصی خود به آگهی مدنظر، فرصت استخدام را برای خود فراهم کنید.

افرادی که در دوره های مرکز آموزشی ایرانیان ملل شرکت کرده و از نفرات برتر باشند، بدون نیاز به جست و جوی شغل، از طریق معرفی اساتید و مجموعه به سرعت وارد بازار کار می شوند.

وضعیت دستمزد و درآمد دستیار دندانپزشک در ایران

یکی از مهم ترین معیارهایی که هر شخصی برای انتخاب شغل به آن توجه می کند، میزان حقوق و درآمدی است که در آینده به وسیله آن حرفه کسب می کند، است. میزان حقوق دستیار دندانپزشک در ایران به عوامل مختلفی بستگی دارد، عواملی همچون:

 • دانش و تحصیلات
 • مهارت
 • سابقه ی کار
 • ساعت کار
 • موقعیت مطب و شهر محل فعالیت
 • دولتی یا خصوصی بودن مطب، کلینیک و یا بیمارستان

دستیار دندانپزشکی یک فرصت شغلی درآمدزا برای افراد علاقه مند است و تنها با شرکت در یک دوره ی آموزشی دستیار دندانپزشکی می توانید وارد این حرفه ی پول ساز شوید.

اگر در مراکز دولتی شروع به کار کنید، در ابتدا حقوق پایه ی وزرات کار به شما تعلق می گیرد، اما اگر در مطب ها و بیمارستان های خصوصی استخدام شوید، در این صورت حقوق شما با توجه به فاکتور هایی از جمله توافق با کارفرما تغییر می کند.

به طور میانگین درآمد این شغل در ایران ، 7 الی 12 میلیون تومان در ماه است.

تجربه، توانایی و مهارت افراد در میزان حقوق آن ها تاثیر بسزایی دارد، افرادی که در یک یا چند محیط فعالیت می کنند و خودشان را تنها به یک محیط، مثلا مطب محدود نمی کنند می توانند به درآمد بالاتری دست پیدا کنند.

همه ی این مواردی که بیان کردیم به طور میانگین در نظر گرفته شده است و مسلما هر شخصی متناسب با مهارت و استعداد خود، مشغول به فعالیت می شود و هر آنچه که شایستگی آن را دارد، به دست می آورد.

در صورتی که شما به دندانپزشکی علاقه مند هستید، مرکز ایرانیان ملل این تضمین را به شما می دهد که به واسطه ی اساتید مجرب و توانمند، تخصص و مهارت های لازم را آموزش دهد و شما به عنوان یک نیروی ماهر سریعا مشغول به فعالیت شوید.

به این post امتیاز دهید
نوشته قبلی

شرایط بازار کار کمک پرستاری برای مهاجرت

نوشته بعدی

استخدام تکنسین آزمایشگاه در ایران چه شرایطی دارد؟

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات
مشاوره رایگان همه دوره ها