۵ اجزای اصلی نسخه خوانی

۵ اجزای اصلی نسخه خوانی

۵ اجزای اصلی نسخه خوانی

۵ اجزای اصلی نسخه خوانی در یک نسخه ی دارویی شامل موارد زیر است که به اختصار آن ها را توضیح خواهیم داد. در ادامه ی این مطلب قصد داریم نسخه و کاربرد نسخه خوانی و همچنین بازار کار نسخه خوان یا تکنسین داروخانه را توضیح دهیم. با مرکز ایرانیان ملل همراه باشید.

  1. مشخصات بیمار: این بخش همانطور که از نامش مشخص است شامل مشخصات و اطلاعات بیمار مانند، نام و نام خانوادگی، سن، جنس و وزن بیمار است.
  2. RX: یک نسخه ی دارویی استاندارد در سراسر دنیا، با علامت RX در سمت چپ بالای نسخه شروع می شود. RX حروف ابتدایی کلمه ی RECIPE است. این کلمه به معنی طرز آماده کردن نسخه در این قسمت و تهیه کردن نسخه از اینجا است.
  3. نام ، دوز، تعداد و دستور مصرف: اغلب از حروف مخفف به جای نوشتن نام کامل شکل دارویی استفاده می گردد. به همین دلیل تسلط کامل بر نام داروها و اسم مخفف آن ها الزامی است. دارو ها معمولا دو نام دارند، نام ژنریک و نام تجاری، که ترجیحا در نسخه های دارویی با اسم ژنریک نوشته می شوند. نام ژنریک نامی است که دارو در سراسر دنیا به آن اسم شناخته می شود در حالی که نام تجاری یک دارو به کارخانه ی تولیدی آن دارو، بستگی دارد و در همه جا یکسان نیست.

در اکثر مواقع تعداد زیادی از داروها تک دوز می باشند. حتی اگر دارویی فقط یک دوز هم داشته باشد، باید دوز آن ذکر شود.

  1. دستور دارویی: دستور دارویی گاهی اوقات در نسخه نوشته نمی شود، در این حالت ارزان ترین شکل ممکن در بیمه قیمت می خورد.
  2. مهر و امضای پزشک: مهم ترین و ضروری ترین قسمت در یک نسخه ی دارویی مهر و امضای پزشک است. به طوری که اگر یک نسخه فاقد مهر و امضای پزشک باشد، آن نسخه باطل است و هیچ ارزش و اعتباری ندارد. نسخه بدون مهر و امضای پزشک مورد قبول هیچ داروخانه ای نیست.
مقاله مرتبط   واژگانی که تکنسین داروخانه باید بداند

نسخه چیست؟

نسخه ی پزشک دستوراتی است که پزشک برای بهبود وضع بیمار (تشخیص، درمان یا توانبخشی) بر برگی از کاغذ می‌ نویسد. در نسخه مطالبی مانند داروهای مورد نیاز، نحوه ی مصرف و کارهایی که بیمار باید انجام دهد نوشته شده‌ است.

هر نسخه ای که یک پزشک آن را تجویز می کند، ۵ قسمت اصلی دارد. تکنسین داروخانه باید توانایی و مهارت خواندن ۵ اجزای اصلی نسخه خوانی را داشته باشد و داروهای مورد نیاز بیمار را مطابق با نسخه ی تجویز شده، آماده کند.

مهارت نسخه خوانی چه کاربردی دارد؟

همه ی افرادی که تمایل به کار در داروخانه دارند و سطح زبان انگلیسی خوبی دارند، با دارا بودن مدرک و مهارت نسخه خوانی می توانند در داروخانه های آزاد یا داروخانه ی بیمارستان ها مشغول به کار شوند.

مهارت نسخه خوانی اجزای مختلفی دارد. پیش تر ۵ اجزای اصلی نسخه خوانی را ذکر کردیم.

چه کسانی می توانند نسخه خوانی کنند؟

در دانشگاه های ایران رشته ای به نام نسخه خوانی یا نسخه پیچی وجود ندارد، پس همه ی افراد با تحصیلات غیر مرتبط و حتی فاقد تحصیلات دانشگاهی و آکادمیک، می توانند در کلاس ها و دوره های نسخه خوانی داروخانه شرکت کنند.

همه ی علاقه مندان به کار در داروخانه و نسخه خوانی، می توانند با حداقلی ترین مدرک تحصیلی (دیپلم) اقدام به ثبت نام در کلاس های نسخه خوانی کنند.

مهم ترین و اصلی ترین مهارت در نسخه خوانی، دقت و تمرکز بالا برای جلوگیر از بروز خطا و اشتباهات دارویی است. مهارت دیگری که بسیار مورد نیاز و مهم است، تسلط به زبان انگلیسی است. چرا که نسخه های دارویی را به خط لاتین می نویسند. (نام کامل و حتی نام مخفف داروها به زبان انگلیسی در نسخه نوشته می شود)

مدرک نسخه خوانی

مراکز علمی و آموزشی مانند مرکز علمی آموزشی و پژوهشی ایرانیان ملل، با برگزاری کلاس ها و دوره های آموزشی برای علاقه مندان ضمن ایجاد فرصت شغلی مناسب، مدرک نسخه خوانی نیز به شرکت کنندگان در دوره ها اعطا می کند.

مقاله مرتبط   تکنسین کاشت مو در دبی

مدارک و گواهینامه های مرکز ایرانیان ملل قابلیت استعلام از وزارت بهداشت را دارند و به شما امکان وارد شدن به بازار کار با یک مدرک معتبر را می دهد.

تنها دارا بودن مدرک شرط موفقیت نیست، میزان مهارت و تسلط لازم و کافی چیزی است که هر کارفرمایی از کارمند خود انتظار دارد. مرکز ایرانیان ملل با مجرب ترین اساتید و ارائه ی سرفصل های کاملا کاربردی و جامع و آموزش ۵ اجزای اصلی نسخه خوانی، تضمین کننده ی کسب مهارت کافی برای اشتغال شما عزیزان و علاقه مندان است.

بازار کار نسخه خوانی دارویی

بازار کار تکنسین داروخانه در چند سال اخیر بسیار پررونق و رو به رشد است.

تکنسین داروخانه از محبوب ترین مشاغل نزد جوانان به ویژه خانم ها است. در سال های اخیر، توجه زیاد دولت و مردم به ارتقای سطح بهداشت عمومی و سلامت، به افزایش تعداد داروخانه ها در سراسر کشور منجر شده است. هر چه تعداد داروخانه ها افزایش پیدا کند، نیاز به تکنسین داروخانه و فرد مسلط به نسخه خوانی بیشتر می شود.

به طور کلی بازار کار و وضعیت اقتصادی تکنسین داروخانه در ایران، از شرایط خوبی برخوردار است.

سرمایه گذاری در امور آموزشی در واقع سرمایه گذاری برای آینده و شغل است.

ضمن این که مرکز ایرانیان ملل، با بهترین اساتید و کمترین هزینه ی ممکن اقدام به برگزاری دوره های نسخه خوانی می کند تا همه ی افراد علاقه مند بتوانند در این دوره ها شرکت کنند.

همچنین شرایط اقساط نیز به منظور راحتی بیشتر در نظر گرفته شده است.

مشاورین صبور مرکز ایرانیان ملل، به بهترین شکل شرایط ثبت نام و حضور در کلاس ها را برای متقاضیان دوره های مختلف و همچنین متقاضیان دوره ی نسخه خوانی، توضیح خواهند داد.

برای اطلاعات بیشتر در مورد شرایط بازار کار و وضعیت اقتصادی و درآمدی تکنسین داروخانه، به مقالات منتشر شده در سایت مرکز ایرانیان ملل مراجعه نمایید.

به این post امتیاز دهید
نوشته قبلی

داروهای بعد از کاشت مو

نوشته بعدی

تکنسین کاشت مو در کانادا

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات
سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

ایجاد حساب کاربری
مشاوره رایگان همه دوره ها