ساختمان تارهای مو

ساختمان تارهای مو

ساختمان تارهای مو

لایه داخلی : این لایه به مغز مو شناخته میشود که فقط در موهای ضخیم وجود دارد و موهای نازک و کرکی فاقد آن هستند. این لایه نور را منعکس میکند و باعث میشود رنگ مو در زیر نور آفتاب نسبت به وقتی که فرد در سایه قرار گرفته است متفاوت باشد.

لایه میانی : این لایه بخش اصلی مو را تشکیل میدهد که شامل سلول های مرده , زنجیره های کراتینی و رنگدانه ها است و به پوسته مو نیز شناخته میشود.که علاوه بر تعیین استحکام , ضخامت حالت کشسانی (انعطاف پذیری) و بافت مو , به دلیل وجود رنگدانه های ملانین , رنگ تارهای مو را نیز مشخص میکند به صورتی که هرچقدر ملانین بیشتر باشد رنگ مو تیره تر خواهد شد.

 

لایه خارجی : این لایه ساختاری همانند فلس یا پولک های ماهی دارد و به نام لایه کوتیکول نیز شناخته میشود.نقش اصلی این لایه حفظ رطوبت تارهای مو است و به صورت یک پوشش نازک و بی رنگ , از بخش های داخلی مو در مقابل عوامل مخرب محیطی محافظت میکند. اگر این لایه سالم باشد نور را به خوبی منعکس میکند و سبب درخشش مو میشود.

کاشت کار مو کیست؟

خط رویش طبیعی موی سر

خط رویش در واقع ترسیم خط فرضی کاشت مو در جلوی سر است که کاشت مو طبق الگوی آن انجام میشود.

شکل خط رویش در کاشت مو برای افراد مختلف متفاوت است و پزشک با توجه به مو و ظاهر هر فرد خط رویش مو را ترسیم میکند. خط رویش باید به گونه ای باشد که کاملا طبیعی به نظر برسد و از اصول زیبای شناسی پیروی کند.

مقاله مرتبط   وظایف تکنسین کاشت مو چیست؟

خط رویش طبیعی هیچگاه به صورت خطی نیست. همچنین بهتر است از واحد های فولیکولی و گرافت های تکی یا دوتایی برای انجام کاشت مو در منطقه رویش استفاده شود.

یک خط رویش طبیعی خیلی نزدیک ابروها و یا خیلی با فاصله از آنها ترسیم نمیشود.

هنگام طراحی خط رویش برای کاشت مو لازم است به سن فرد نیز توجه شود.

 

تمامی مباحث تئوری در دوره تکنسین کاشت مو توضیح داده می شوند.

بخش های یک تارمو (ساختمان تارهای مو )

در ساختمان مو برای هر یک از تار های مو میتوان 3 بخش را درنظر گرفت :

محور ساقه مو یا شفت (Hair shaft ) : قسمتی از مو که از پوست خارج شده.

فولیکول مو ( Follicle ) : مسیر لوله مانندی که ریشه مو در آن رشد میکند. هر فولیکول مو حدودا 20 بار در طول عمر خود توانایی موسازی دارد. باافزایش سن تعداد فولیکول هایی که توانایی موسازی دارند کاهش میابد.

پیاز مو (  Hair bulb ) : قسمت انتهایی مو پیاز مو نام دارد. حجم پیاز مو قطر یا ضخامت تار مو را مشخص میکند. موهای بلوند و روشن معمولا نازک تر از موی قهوه ای و مشکی است.

 

 

عمر تارهای مو (تراکم مو) :

عمر تارهای مو بستگی به محل رویش مو دارد , موهای سر و ریش حدود دو تا شش سال عمر میکنند ولی مژه ها تنها بین 6 تا 8 هفته عمر دارند

 

عناصر و ترکیبات مو :

کربن 49 %

هیدروژن 6%

اکسیژن 22%

گوگرد یا سولفور  4%

ازت 17%

سایر عناصر مثل مواد معدنی , فسفر , سدیم , کلسیم , آهن , پتاس , مس , منکنز اسید آمینه به مقدار کم و در حدود 1% است.

مقاله مرتبط   کاشت کار مو کیست؟

مرکز سلامت ایرانیان

به این post امتیاز دهید

guest
0 Comments
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات
مشاوره رایگان همه دوره ها