استخدام تکنسین داروخانه در ایران چه شرایطی دارد؟

استخدام تکنسین داروخانه در ایران چه شرایطی دارد؟

استخدام تکنسین داروخانه

تکنسین داروخانه یا دستیار داروخانه (نسخه پیچ) فردی است که دانشی مرتبط با علم داروسازی دارد و زیر نظر پزشک داروساز در داروخانه انجام وظیفه می کند.

مهم ترین وظایف تکنسین ها در داروخانه:

 • نسخه خوانی و تحویل دارو به بیماران
 • مشاوره به مراجعان
 • ثبت اطلاعات و نسخه ی بیمار در سیستم
 • چینش قفسه ی داروها
 • آشنایی کامل و جامع با داروها
 • ارائه ی توصیه های ضروری و متناسب با هر دارو به بیماران
 • کمک به عنوان دستیار پزشک داروساز برای تهیه و تولید دارو
 • هماهنگی ملاقات بین پزشک داروساز و بیمار
 • مدیریت موجودی انبار داروها و بررسی تاریخ انقضای داروها
 • مدیریت صندوق و دریافت وجه بابت دارو و خدمات داروساز

به طور کلی وظایف تکنسین داروخانه، این مواردی که بیان کردیم است، اما با توجه به وسعت، انتظارات کارفرما و نوع هر داروخانه ممکن است وظایف دیگری نیز بر عهده ی این افراد باشد.

ویژگی های افرادی که به عنوان تکنسین یا دستیار داروخانه فعالیت می کنند:

 • دقت زیاد به منظور جلوگیری از تعارض و اشتباهات دارویی
 • مدیریت زمان و اولویت بندی امور و وظایف
 • انعطاف پذیری در ساعت های پر کار و شلوغ
 • مهارت کار با کامپیوتر و زبان انگلیسی
 • پایبندی به اخلاق حرفه ای در رابطه با بیماران
 • مهارت ارتباط مؤثر با مشتریان
 • آشنایی با انواع بیمه ها
 • نظم، جزئی نگری و ظرافت

تمامی این ویژگی اگرچه ممکن است ساده به نظر برسند اما تاثیر فراوانی در رضایت مشتریان دارند، به همین دلیل تکنسین های داروخانه باید افراد اجتماعی و خوش برخوردی باشند تا مورد رضایت مشتریان و در نهایت مورد تایید کارفرما واقع شوند.

علاوه بر توانمندی ها و علاقه ی فرد، یک دوره ی آموزشی مفید و یک مدرس با تجربه و با سواد در موفقیت شما تاثیر چشمگیری دارد.

دوره های آموزشی مرکز ایرانیان ملل به شما این امکان را می دهد، با مدرکی که قابل استعلام از وزارت بهداشت است، شروع به کار کنید.

برای اطلاع از شرایط دوره ی آموزشی تکنسین داروخانه و ثبت نام در مرکز آموزشی علمی و پژوهشی ایرانیان ملل به سایت ما مراجعه نمایید.

وضعیت بازار کار و آینده ی شغلی تکنسین داروخانه در ایران

امروزه تکنسین داروخانه به عنوان یکی از محبوب ترین مشاغل نزد جوانان و به ویژه خانم ها، مورد درخواست و توجه زیادی قرار گرفته و بازار پر رونق آن امکان استخدام را به خوبی فراهم کرده است. تکنسین داروخانه یک حرفه ی درآمدزا و مهم در صنعت پزشکی و داروسازی به شمار می رود. بازار کار تکنسین داروخانه در ایران شرایط خوبی و مطلوبی دارد.

مقاله مرتبط   استخدام دستیار دندانپزشک در ایران چه شرایطی دارد؟

در چند دهه ی اخیر، با پیشرفت علم پزشکی و توجه دولت و مردم به ارتقای سطح بهداشت، تعداد داروخانه ها به همین منظور افزایش پیدا کرده است. پزشک داروخانه به تنهایی توانایی مدیریت داروخانه و تهیه داروها را ندارد، بنابراین نیاز به یک دستیار در داروخانه کاملا محسوس و ضروری است. هر چه تعداد داروخانه ها گسترش یابد، نسبت افرادی که در این حرفه فعالیت می کنند بنابر نیاز افزایش می یابد و این بازار روز به روز بهتر می شود.

با مراجعه به سایت های استخدامی همانند دیوار و جاب ویژن و مشاهده ی تعداد فراوان آگهی های استخدام، به خوبی می توان متوجه این موضوع شد که آینده ی این حرفه در ایران امیدوار کننده است.

از مزایای این شغل و فعالیت در این صنف می توان به این موضوع اشاره کرد که حتی افراد بدون تحصیلات و مدرک دانشگاهی توانایی ورود به این شغل را دارند و تنها با حداقلی ترین مدرک تحصیلی (حتی دیپلم)  و گذراندن یک دوره ی آموزشی در مرکز ایرانیان ملل، و مدرک معتبر از سوی وزارت بهداشت و سازمان فنی و حرفه ای زمینه ی اشتغال به راحتی برای آنان فراهم می شود.

در دوره های آموزشی مرکز ایرانیان ملل تنها با یک هزینه معقول و به نسبت اندک می توانید به درآمد خوب و مناسب دست پیدا کنید، در واقع هزینه کردن در امور آموزشی، سرمایه گذاری برای آینده ی فرد است و رونق بسیار عالی این بازار به خوبی ارزش سرمایه گذاری را نشان می دهد.

نفرات برتر شرکت کننده در دوره های مرکز ایرانیان ملل با معرفی اساتید این مجموعه، وارد بازار کار می شوند و از این نظر هم مؤسسه ی ما در راستای حمایت و تشویق جوانان دغدغه مند است و صرفا آموزش را در پیش نمی گیرد، بلکه آموزش به علاوه ی دستیابی به درآمد، از مهم ترین اهداف مرکز آموزشی علمی و پژوهشی ایرانیان ملل است.

با گذر زمان و پیر شدن میانگین سنی در ایران،  تعداد داروخانه ها در حال افزایش است و توجه افراد جویای کار به این سمت جلب شده است و این نگاه های متقاضی زمینه ی رقابت را فراهم کرده و برگ برنده ی افراد در این زمینه ارائه ی مدرکی معتبر از سازمانی معتبر است. برای آگاهی از جزئیات ثبت نام دوره ی تکنسین داروخانه با ما همراه باشید.

وضعیت اقتصادی و درآمد تکنسین داروخانه در ایران

با توجه به نیاز روز افزون جمعیتی که رو به پیری و کهولت سن است به داروخانه ها و مراکز درمانی و همچنین با بالا رفتن سطح بهداشت عمومی مردم و اهمیت به مسائل بهداشتی، به خصوص مسائل پوست و مو، داروخانه ها از درآمد خوبی برخوردار هستند. بالا بودن درآمد تکنسین های داروخانه ها نسبت مستقیمی با بالا بودن درآمد داروخانه ها دارد.

مقاله مرتبط   تصویربرداری سونوگرافی چطور انجام میشود ؟

مهم ترین عواملی که در دستمزد تکنسین های داروخانه تاثیر دارد:

 • تجربه
 • میزان مهارت
 • سطح تحصیلات و مدرک تحصیلی (اعتبار مدرک کارآموزی)
 • موقعیت مکانی داروخانه
 • ساعت کاری
 • خصوصی یا دولتی بودن داروخانه

ممکن است در ابتدای فعالیت حقوق کمی به شما تعلق بگیرد اما تکنسین هایی که در طی چند سال اندک به کسب تجربه پرداخته اند و در این حرفه مدت زیادی شاغل بوده اند، موفق به دریافت حقوق و مزایای خوب و به نسبت زیادی می شوند و این تنها به علاقه و افزایش مهارت خودشان بستگی دارد.

مراکز دولتی طبق قانون وزرات کار و با دستمزد پایه به استخدام افراد می پردازند و هر چه میزان تجربه و سابقه ی کاری افزایش یابد، در دستمزد نیز تاثیر گذار است.

در مراکز خصوصی و غیر دولتی میزان حقوق به توافق با کارفرما بستگی دارد، اگر طبق قوانین و مقررات داروخانه عمل کنند و مورد رضایت کارفرما قرار گیرند از مزایا و حقوق بالاتری برخوردار می شوند. همچنین عامل دیگری که در میزان حقوق تکنسین ها در داروخانه های خصوصی تاثیر گذار است، داشتن مدرک معتبری است که گواه بر آموزش و علم کافی در خصوص داروها و خدمات مورد نیاز داروخانه ها است.

به همین منظور مرکز ایرانیان ملل با اعطای مدرک معتبر و با قابلیت استعلام از وزرات بهداشت، امکان استخدام به همراه دستمزد بالا را برای شما فراهم می کند.

تکنسین هایی که در چند داروخانه فعالیت دارند طبیعتا حقوق بالاتری دریافت می کنند و این نیز از اموری است که کاملا به اشخاص و توانمندی هایشان وابسته است.

اگر فردی اجتماعی و علاقه مند به صنعت داروسازی هستید و آینده ای تضمین شده برای شغل خود می خواهید، به راحتی یک کلیک در دوره ی آموزشی تکنسین داروخانه در مرکز ایرانیان ملل ثبت نام کنید.

از زمان ثبت نام تا گرفتن مدرک، ما از شما در زمینه ی آموزش و تخصص، پشتیبانی می کنیم که به عنوان یک تکنسین ماهر در داروخانه ها مشغول فعالیت شوید.

با وجود انواع دوره های آموزشی مرکز ایرانیان ملل نگران شغل و آینده ی کاری خود نباشید.

به این post امتیاز دهید
نوشته قبلی

استخدام تکنسین آزمایشگاه در ایران چه شرایطی دارد؟

نوشته بعدی

شرایط بازار کار کمک پرستاری در کانادا چگونه است؟

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات
مشاوره رایگان همه دوره ها